24 tundi ilma uneta = alkoholisisaldus veres 0,1‰

24.05.2009

Uuringud on näidanud, et väsinud inimesed sooritavad tähelepanu ja reaktsiooni kontrollivaid ülesandeid samamoodi kui inimesed, kes on alkoholi mõju all. Olles 24 tundi magamata, käituvad kained autojuhid samamoodi nagu need juhid, kelle alkoholi kontsentratsioon veres on 0,1‰*!
 
Väsimuse levinumateks sümptomiteks on sage haigutamine, aeglasem reaktsioonikiirus, silmalaugude kinnivajumine, nägemise hajumine ja kannatamatus. Renault’ rahvusvahelise autokooli direktor tuletab meelde, et väsimust ei mõjuta üksnes vähene magamine. „Kuuma ilmaga väsivad autojuhid kiiremini ja keskenduvad vähem juhtimistegevusele. Pisut akent avades või õhukonditsioneeri sisse lülitades saate veidike värskendust, kuid väsimust see ei vähenda.” Autojuhid peaksid olema eriti ettevaatlikud järgmiste sümptomite ilmnemise korral: sõidu kiiruse muutumine, kuigi sõitmistingimused seda ei nõua, sõidujoone ebaühtsus (siksakiline sõidujoon), probleemid käigu vahetamisel või näiteks näidikute kasutamisel. „Kui juht märkab, et ta ei mäleta marsruudi paari viimast kilomeetrit, on see märk sellest, et ta peaks kindlasti puhkama,” lisavad Renault’ autokooli õpetajad.
 
Spetsialistid tuletavad meelde, et kohv ei ole väsimuse vähendamisel tõhus abimees, kuna selle mõju ei kesta kaua. Enne pikemale sõidule asumist peaksid juhid hoolitsema selle eest, et nad magaksid öösel korralikult, kuna pärast paari tundi autojuhtimist kuuma ilma ja ereda pimestava päikesega väsib iga autojuht. Samuti tasub enne pikemat sõitu varuda aega 15-minutiliseks jalutuskäiguks varjulises kohas. „Suvel on heaks lahenduseks asuda teele varahommikul, kui väljas on veel üsna jahe,” soovitavad Renault’ autokooli õpetajad. „Ent liiga vara ei tohiks siiski tõusta, kuna bioloogiline kell muudab teid tavaliselt enne kella 6 hommikul veelgi unisemaks. Ärge unustage piisavalt juua kaasa võtmast ning kandke mugavaid ja kergeid rõivaid.“
 

* Allikas: www.vicroads.vic.gov.au


Esinduste kontaktid ja asukohad

Pärnu mnt 541, Laagri
Jälgimäe küla, Harjumaa

Telefon: 626 4070
Teenindus: 626 4090
E-mail: info@citymotors.ee

Jõe 9a
50104 Tartu

Telefon: 736 7893
Teenindus: 736 7892
E-mail: tartu@citymotors.ee

Tallinna 82a
Kuressaare

Telefon: 453 0122
E-mail: info@warmaauto.ee

Kerese 40G
Narva

Telefon: 356 9333
Teenindus: +372 35 69 337
E-mail: info@albionmotors.ee