Autod ja alkohol kokku ei sobi

04.01.2010

Igaüks, kes plaanib juua alkoholi – isegi väikeses koguses – ja varsti pärast seda autot juhtida, peaks meeles pidama, et isegi näiliselt tühine kogus alkoholi ei ole organismi jaoks tähtsusetu.

Ohtlik, isegi väikestes kogustes

Alkoholi mõju all olevad autojuhid on tõsiseks ohuks mitte ainult endale ja oma kaassõitjatele, vaid ka teistele liiklejatele. Isegi väike kogus alkoholi mõjutab ajutegevust ja nägemist, vähendades sellega autojuhi võimet teelasuvaid objekte jälgida. Alkohol vähendab ka meie nägemisvälja – juht kipub vaatama ainult otse ette ning seetõttu ei näe ta teisi sõidukeid või jalakäijaid, kes liiguvad tee servas. Lisaks väheneb ka kiiruse- ja kaugusetaju. Mida kõrgem on alkoholi tase veres, seda ohtlikumaks autojuht muutub. “Joobes juhtidele on omane riskialdis ja kohati eluohtlik käitumine: punase fooritule alt läbisõitmine, kiiruseületamine, sõitmine lahtise turvavööga,” kinnitavad Renault’ liikluskooli õpetajad.

Kuigi mitmel pool Euroopas on lubatud alkoholi sisaldus veres 0,2‰ või enam, väheneb juhi keskendumisvõime juba 0.1‰ alkoholisisalduse korral. Samuti kannatab juhi võime õigesti hinnata teel toimuvat. 150 ml suurune veiniklaas sisaldab umbes 12% absoluutset alkoholi ning kuigi meie organismid seedivad alkoholi erineva kiirusega, võib eeldada, et 80-kilose kehakaaluga inimesel on tund aega peale selle koguse joomist alkoholiprotsent veres umbes 0.1‰. “Isik, kes soovib autot juhtida, ei tohiks sellele eelnevatel tundidel üldse alkoholi tarvitada,” manitseb Renault’ liikluskooli direktor. “Isegi minimaalne kogus võib mõjutada juhi silmade-käte koordinatsiooni, mis on ohutu sõidu põhialuseks,” lisab ta.

Ära usu müüte

Paljud autojuhid usuvad, et on olemas koduseid vahendeid alkoholisisalduse koheseks vähendamiseks veres. Tegelikkuses läheb tarbitud alkoholi organismis seedimiseks vaja teatavat ajavahemikku, olenevalt, kui palju alkoholi tarbiti. Kohv võib ainult lühiajaliselt aidata uimasust leevendada, kuid see ei neutraliseeri alkoholi. Samuti ei muuda alkoholi taset veres see, kui me hingame palju värsket õhku, närime nätsu või sööme suure eine.

Märka ebatavalist käitumist

Üle 10% inimkannatanuga liiklusõnnetustest on põhjustatud joobes juhtide poolt. Juhid peaks olema eriti tähelepanelikud teiste liiklejate ebatavalise käitumise osas. “Kui märkad juhti, kes sõidab sõiduraja eraldusjoonel, võtab kurve suure kaarega, sõidab ebaühtlase kiirusega või kaldub sõidutee osale, kus ei ole lubatud sõita, peaksid vähendama enda sõiduki kiiruse minimaalseks ja jälgima hoolikalt olukorda. Iga joobes juhi ettearvamatu manööver võib olla saatuslike tagajärgedega ja seda mitte ainult talle endale vaid ka nendele, kes kasutavad teed õigesti,” hoiatavad Renault’ liikluskooli õpetajad.

Tule vaata City Motorsi Facebooki lehelt, mida teised arvavad 0,2‰ joobega lubatud sõitmisest.


Esinduste kontaktid ja asukohad

Pärnu mnt 541, Laagri
Jälgimäe küla, Harjumaa

Telefon: 626 4070
Teenindus: 626 4090
E-mail: info@citymotors.ee

Jõe 9a
50104 Tartu

Telefon: 736 7893
Teenindus: 736 7892
E-mail: tartu@citymotors.ee

Tallinna 82a
Kuressaare

Telefon: 453 0122
E-mail: info@warmaauto.ee

Kerese 40G
Narva

Telefon: 356 9333
Teenindus: +372 35 69 337
E-mail: info@albionmotors.ee