Kokkupõrkes rongiga jääb kaotajaks auto

30.05.2011

Kokkupõrge auto ja rongi vahel lõpeb autole alati kaotusega. Kuid ikkagi võtavad juhid riski, kui ületavad raudteed samal ajal, kui on näha rongi lähenemas.

Möödunud aastal toimus Eestis raudtee ülesõitudel 17 õnnetust, milles hukkus 2 inimest ja vigastada sai 10 inimest*. Ülemaailmse statistika järgi leiavad auto ja rongi kokkupõrked aset peamiselt päevasel ajal, küllaltki heades tingimustes**.

Vastutus õnnetust ära hoida lasub eeskätt autojuhtidel, kuna vedurijuhil puudub võimalus rongiga operatiivselt manööverdada ja lisaks on selle pidurdusteekond võrreldamatult pikem. „Isegi tõkkepuuga varustatud raudteeülesõitudel peab autojuht tähelepanelikult ümbrust kontrollima. Alati tuleb enne raudtee ületamist veenduda, kas manööver on ohutu. Me ei peaks tuginema ainult sellele, kas lähenevat rongi on kuulda või mitte,“ märgivad Renault’ sõidukooli esindajad.

„Kui auto takerdub liipritesse ja sõidukit ei ole võimalik edasi liigutada, siis peaks autojuht koheselt autost väljuma ja eemalduma liipritest, samal ajal jooksma liikuva rongi suunas. Nii on võimalik vähendada autode rusudeks muutumise riski,“ juhendavad Renault’ sõidukooli õpetajad. Kui juht märkab raudteed ületades, et tõkkepuu hakkab järsku laskuma, siis peab edasi sõitma, et mitte keset raudteed lõksu jääda. Kui juht märkab raudtee ülesõidukohas vigast tõkkepuud või foori, siis tuleks sellest koheselt märku anda raudtee korrapidajale.

„Eriti tähelepanelik tuleb olla siis, kui tegemist on treileriga või slepis veetava teise autoga. See muudab olukorra keerulisemaks, sest sõiduki(te) kogupikkus on suurem ning suurem mass tähendab ka pikemat pidurdusteekonda,“ selgitavad Renault’ sõidukooli treenerid. Sama reegel kehtib veoautojuhtidele. Võttes risk ületada raudtee viimasel võimalikul hetkel, võib tähendada, et osa autost jääb ülesõiduga kohakuti – näiteks võib laskuv tõkkepuu jääda sõiduki ja haagise vahele.

Ohutusreeglid raudteed ületades:
•             Alati ole valmis, et rong on lähenemas
•             Aeglusta ja vaata enne raudtee ületamist mõlemale poole
•             Ära kunagi ületa raudteed, kui näed või kuuled rongi lähenemas
•             Ära soorita möödasõitu teisest sõidukist raudtee ülesõidukohas või vahetult enne
•             Ära peatu raudteele liiga läheda – pea meeles, et rong on tegelikkuses laiem kui rööpad ning vajab mõlemast küljest lisaruumi.

* Allikas:  Operation Lifesaver Estonia, www.ole.ee
** Allikas: Office of Road Safety, Australia and Texas Department of Insurance


Esinduste kontaktid ja asukohad

Pärnu mnt 541, Laagri
Jälgimäe küla, Harjumaa

Telefon: 626 4070
Teenindus: 626 4090
E-mail: info@citymotors.ee

Jõe 9a
50104 Tartu

Telefon: 736 7893
Teenindus: 736 7892
E-mail: tartu@citymotors.ee

Tallinna 82a
Kuressaare

Telefon: 453 0122
E-mail: info@warmaauto.ee

Kerese 40G
Narva

Telefon: 356 9333
Teenindus: +372 35 69 337
E-mail: info@albionmotors.ee