Kuidas vesiliuga teel püsida?

06.08.2011

Kui rehv ei suuda liigset vett hajutada, kerkib auto teelt ja kaotab haarduvuse – nõnda võib kontroll auto üle täielikult kaduda. Vesiliuna tuntud olukorda põhjustavad kolm põhilist faktorit: rehvide seisund (s.h turvise sügavus ja rehvi rõhk), sõidukiirus ning sõidutee märgusaste. “Kui sõidutee on märg, peaks autojuht hoo maha võtma ja ettevaatlikumalt sõitma, eriti kurvides. Et libisemisest hoiduda, tuleb pidurdada ja rooli keerata üsna ettevaatlikult ja nii sujuvalt kui võimalik,” soovitavad Renault’ sõidukooli õpetajad.

“Kui märkate, et sõiduk hakkab veel liuglema, on peamine asi säilitada külm meel. Kindlasti ei tohiks järsult pidurdada või rooli keerata,” soovitavad Renault’ sõidukooli õpetajad. Aeglustamiseks tuleb võtta jalg gaasipedaalilt ning oodata kuni auto kiirus kahaneb. “Kui pidurdamine on vältimatu ja sõiduk ei ole varustatud ABS-iga, siis peab piduriga ettevaatlikult ja kergelt pumpama. Sedasi on võimalik ära hoida risk, et rattad lukustuksid,” lisavad instruktorid.

Ülejuhitavuse korral hakkab auto tagaots liialt vänderdama. “Juhitavust on võimalik korrigeerida sellisel juhul roolimise ja gaasi lisamisega. Pidurit ei tohi sealjuures vajutada, sest see vaid võimendab ülejuhitavuse efekti,” selgitavad Renault’ sõidukooli treenerid.

Kui auto läheb kurvis libisemisse, siis pole esiratastel haarduvust ning sõiduk on alajuhitav. Õigele trajektoorile naasmiseks tuleb jalg kiiresti gaasipedaalilt ära võtta ja sõiduk õigele suunale juhtida.

Et libisemise korral oleks ruumi n-ö avariimanöövriteks, tuleb teiste sõidukitega hoida tavapärasest suuremat distantsi. See aitab vältida ka kokkupõrget teise autoga, kes on sattunud külglibisemisse.

Kuidas märgades teeoludes hakkama saada:
- pidurda mootoriga, mitte piduritega;
- ära tee rooliga järske liigutusi;
- kui pidurdamine on vältimatu, siis tee seda kergete liigutustega;
- vesiliu vältimiseks kontrolli regulaarselt rehvide seisukorda – rehvirõhku ja –turvist;
- märjal pinnal sõites hoia madalamat kiirust ja ole veelgi tähelepanelikum.

* Allikas: Driving Safety Forward. Renault and Safety.

-----
Renault’ brändi all tegutsev sõidukool on maailma esimene sõidutehnika täiustamise kool, mis pakub kursusi nii era- kui ka äriklientidele, spetsiaalprogrammi kuller- ja transpordiautode juhtidele, ohutu liiklemisega seotud teenuseid (sh linnasõiduks vajalikud tehnikad, terviklikud autopargi auditid, ökonoomse sõidu kursused, psühholoogia-alased loengud ja liiklusohutus maanteedel). Samuti on teenuste hulgas esmaabitreeningud. Kooli käsutuses on 50 000 m² suurune maa-ala, kus on olemas erinevad sõiduõpetuseks vajalikud rajad ja trajektoorid.

Renault’ sõidukool on liiklusohutusorganisatsiooni Road Safety Partnership ning Poola autoassotsiatsiooni liige. Lisainformatsioon: http://www.szkolajazdyrenault.pl/english/.


Esinduste kontaktid ja asukohad

Pärnu mnt 541, Laagri
Jälgimäe küla, Harjumaa

Telefon: 626 4070
Teenindus: 626 4090
E-mail: info@citymotors.ee

Jõe 9a
50104 Tartu

Telefon: 736 7893
Teenindus: 736 7892
E-mail: tartu@citymotors.ee

Tallinna 82a
Kuressaare

Telefon: 453 0122
E-mail: info@warmaauto.ee

Kerese 40G
Narva

Telefon: 356 9333
Teenindus: +372 35 69 337
E-mail: info@albionmotors.ee