Renault investeerib uude elektriautode katsekeskusesse pea 30 miljonit eurot

21.11.2011

•    Keskus on ettevõtte uute elektriautotehnoloogiate arendamise nurgakivi ja selles asub enamik elektrimootorite ja akude katserajatistest. 2009. aastal tööd alustanud rajatist on järk-järgult laiendatud: nüüdseks on selle suurus 3300 ruutmeetrit ja selles asub ligikaudu 100 katsestendi.
•    Eelnenud kolme aasta jooksul toimus keskuses põhjalik katseprogramm Z.E. autode elektriajamite jõudluse, töökindluse ja ohutuse arendamiseks ning kontrollimiseks  . Seega Lardy tehnikutel ja inseneridel on ulatuslik elektrimootorite tehnoloogia katsetamiskogemus.

Katserajatised tagavad elektriajamite jõudluse ja vastupidavuse

Renault esitles äsja mudeleid Kangoo Z.E. ja Fluence Z.E., mis on kaks neljast järgmine aasta turule ilmuvast uue põlvkonna elektriautost. Nende väljatöötamiseks on olnud vaja ulatuslikke katseid, et arendada uute komponentide – elektrimootori, elektroonika ja akude –  jõudlust, ohutust ja vastupidavust.

Renault rajas selleks spetsiaalsed rajatised Lardy elektrisõidukite katsekeskuses, mida on alates 2009. aastast järk-järgult laiendatud. Keskuses on kaks ehitist ja ligikaudu 100 katsestendi 3300 ruutmeetril.

Kaheksa katsestendi elektrimootoritele: erinevalt kütusega töötavate sisepõlemismootorite katsestendidest töötavad elektrimootorite omad 400 V akusimulaatori elektriga. Katsestendidega arendatakse mootoreid ja elektroonikaseadmeid ning mõõdetakse nende jõudlust (jõumomenti, võimsust, tõhusust, juhitavust, tüübikinnitusele vastavust, ohutust). Stendidel kontrollitakse ka mootori vastupidavust temperatuurile ja vibratsioonile. Need programmid on võrdväärsed 20-aastase kasutamise ja/või 300 000 kilomeetri läbimisega.
•    Kuuel katsestendil kontrollitakse elektroonikaseadmeid (laadijat, kontrollerit, muundurit). Nendel stendidel kontrollib Renault seadme vastupidavust järskudele temperatuurimuutustele ja nende mõju sõiduki elektrikasutusele.
•    41 keskkonnakambrites asuvat stendi on seotud liitium-ioonakude katsetega. Nendel stendidel simuleeritakse liitium-ioonakude kiirendatud vananemist täielike ja osaliste laadimistsüklitega (tavaline, kiirendatud, kiire) eri temperatuuridel.
•    Iga akukomponenti (elemendid, moodulid, akupakk ja elektroonika) katsetatakse ja kontrollitakse nii eraldi kui ka süsteemi koostisosana. Ühe aasta vältel teevad Lardys ligikaudu 30 eriinseneri ning tehnikut umbes 170 000 tundi katseid.
•    58 katsestendi kasutatakse, et täiustada 12 V starteriakude jõudlust ja leida liitium-ioonakudele muid kasutusalasid pärast seda, kui neid autodes enam ei tarvitata.

„Väärkohtlemise“ katsed akudele

Lardy keskuses tehakse liitium-ioonakudega 15 erinevat katset, milles simuleeritakse rängimaid tingimusi,, nt lühised, tulekahju, vettekastmine, juhuslikud kahjustused. Neid katseid nimetatakse ka väärkohtlemise katseteks. Ainuüksi 2011. aastal tehakse selliseid katseid ligikaudu 100 nii rajatises kui ka spetsialistidest partnerite juures .

Lardys on Renault’ inseneridele olnud võimalus enda arendamiseks, seda läbi koolituste ja vahetusprogrammide. Nad on saanud uusi teadmisi elektrimootorite tehnoloogia alal. Eriti „väärkohtlemise” katseteks on vaja oskusi mitmel alal: ajamite projekteerimises, elektriinseneritöös, keemias (gaasianalüüsis), elektrokeemias, soojuse haldamises, kokkupõrkekatsetes, mõõtmises ja instrumentatsioonis, ohutuses (võimalike ohtude katsetamises), tulekatsetes jne.

„Lardy katsekeskus toetab Renault’ tulekut elektriautode turule. Meie eesmärk on müüa töökindlaid, võimsaid ja täiesti ohutuid sõidukeid. Seda eesmärki aitas Lardy meil saavutada, näiteks tänavu oli katseid sooritatud 170 000 ulatuses. Sellesse keskusesse investeerimine aitab meil jätkata ja toetada uusi arenguid elektriajamite tehnoloogias ja teha Renault’st Euroopas juhtiv elektriautode tootja," ütles Renault’ ajamitehnoloogia asepresident Jacques Prost.


Esinduste kontaktid ja asukohad

Pärnu mnt 541, Laagri
Tänassilma küla, Harjumaa

Telefon: 626 4070
Teenindus: 626 4090
E-mail: info@citymotors.ee

Jõe 9a
50104 Tartu

Telefon: 736 7893
Teenindus: 736 7892
E-mail: tartu@citymotors.ee

Tallinna 82a
Kuressaare

Telefon: 453 0122
E-mail: info@warmaauto.ee

Kerese 40G
Narva

Telefon: 356 9333
Teenindus: +372 35 69 337
E-mail: info@albionmotors.ee