Sea oma auto suveks korda

03.05.2011

Vigastatud roolisüsteem, lekkivad torud, kahjustatud tuuleklaasipuhastajad, mittesobilik mootoriõli... Smart Motorist veebilehe andmetel moodustavad sõiduki kehvast tehnilisest olukorrast tingitud õnnetused umbes viis protsenti kõikidest liikluses toimuvatest õnnetustest*. Suvi on parim aeg oma auto korrasolek üle vaadata.

„Auto eest tuleb hoolt kanda kogu aasta, kuid talve lõppedes peab erilist tähelepanu pöörama auto tehnilisele olukorrale. Suviti, kui inimesed võtavad autodega ette pikemaid sõite, ei pruugi auto pärast pikalt kestnud raskeid olusid valmis olla,” märgivad Renault’ sõidukooli õpetajad.

Pakaseline ilm ei soosi autojuhte oma sõiduki eest põhjalikku hoolt kandma. Seda enam tuleks ilmade soojenedes ette võtta autopesu ja –puhastus. Samal ajal tuleb silmas pidada, et autokere on vaid üks asi, mis vajab hooldamist. Talvel puutub sõiduki kere (ja ka autopõhi) pidevalt kokku soolaga, mis põhjustab roostetamist. Seega on põhjalik pesu väga oluline. Kuid soola kõrval on teisigi asju, mis kipuvad autot kahjustama: talvistes oludes on tavaline, et sõites tuleb ületada erinevaid jääkühme või lumest moodustunud konarusi, mis võivad põhjustada erinevaid mehhaanilisi vigastusi.

Nõudlikud talvised teeolud vajavad ka pidurite järjepidevat kasutamist. Tihe pidurdamine, mustus, sool, ABS-i ja ESP intensiivistunud kasutus, madal temperatuur – sel kõigel on negatiivne mõju auto pidurisüsteemile. Suve algus on sobiv aeg pidurite olukorrast ülevaate saamiseks seda spetsialistidele näidates.

Talvised olud kahjustavad ka klaasipuhastajate seisundit. Kuigi need ei ole mõeldud jää maha pühkimiseks tuuleklaasilt, on see paljudel juhtudel igahommikune rituaal, kui tuuleklaasi jääst ja lumest puhastatakse nõnda, et lülitatakse kohe kojamehed sisse.

„Kojamehi tuleks vahetada kaks korda aastas ja suvi on aeg, kui seda on kindlasti tarvis teha. Nähtavus on ohutuse seisukohalt üldse kõige olulisem ja see on ka põhjus, miks peame esiklaasile erilist tähelepanu pöörama. Ja korralikult toimivad klaasipuhastajad on siin esmatähtsad,” hoiatavad Renault’ sõidukooli instruktorid.

Külm ilm võib avaldada negatiivset mõju ka auto kummist detailidele. Seega tuleks kontrollida tihendite, torude jms. seisukorda. Kui on mingitki märki leketest, siis tuleks need viivitamatult kõrvaldada. Ühtegi leket, ka kõige väiksemat, ei tohiks mitte mingil juhul ignoreerida. Ainult nõnda on võimalik vältida erinevate suuremate tehniliste probleemide teket, mis saavad alguse näiliselt pisikesest defektist.

Talvine ilm võib kahjulikult mõjuda ka sõidukis kasutatavatele vedelikele ning õlile. Kui saabub suvi, siis tasub ette võtta külaskäik teenindusse, kus vaadatakse üle pidurisüsteem, jahutussüsteem ning roolisüsteem, niisamuti ka mootoriõli olukord. Tasub meeles pidada, et vajalik oleks vahetada ka tuuleklaasi puhastusvedelik sellise vastu, mis on efektiivne soojema ilmaga.

„Need, kes ei kasuta aastaringseid rehve, peavad suvel ka rehvivahetuse ette võtma. Kuid olge ettevaatlikud ning ärge olge liiga rutakas neid vahetama suverehvide vastu. Nimelt on suvi siiski aeg, kui temperatuur on pisut madalam ja teed võivad kohati jätkuvalt jäised olla. Suverehvid töötavad efektiivselt alles siis, kui temperatuur on üle 7°C. Kui saabub õige aeg rehvivahetuseks, siis tuleb hoolikalt üle kontrollida ka nende pind,” annavad Renault’ sõidukooli esindajad nõu. Rehvidefektide tõttu toimub 20,8% kõikidest õnnetustest, mille põhjuseks on auto halb tehniline olukord.

Suvel peavad auto korralikult üle vaatama kindlasti ka need, kes talvel autot ei kasutanud ja valisid raskete ilmastikuolude tõttu teistsugused liiklemisviisid. Kindlasti tuleb meeles pidada, et kõik hooldused, parandused ja kontrollimised tuleb teha litsentseeritud teeninduskohtades ning kasutada originaalosi.

Tutvu City Motorsi kevadkampaaniaga SIIN.


Esinduste kontaktid ja asukohad

Pärnu mnt 541, Laagri
Jälgimäe küla, Harjumaa

Telefon: 626 4070
Teenindus: 626 4090
E-mail: info@citymotors.ee

Jõe 9a
50104 Tartu

Telefon: 736 7893
Teenindus: 736 7892
E-mail: tartu@citymotors.ee

Tallinna 82a
Kuressaare

Telefon: 453 0122
E-mail: info@warmaauto.ee

Kerese 40G
Narva

Telefon: 356 9333
Teenindus: +372 35 69 337
E-mail: info@albionmotors.ee