Revolutsioon Eesti e-mobiilsuses: „Alexela paigaldab nutilaadijad kodudesse ja töökohtadele ning superlaadijad tanklatesse“ / City Motors / City Motorsi uudised

Revolutsioon Eesti e-mobiilsuses: „Alexela paigaldab nutilaadijad kodudesse ja töökohtadele ning superlaadijad tanklatesse“

Revolutsioon Eesti e-mobiilsuses: „Alexela paigaldab nutilaadijad kodudesse ja töökohtadele ning superlaadijad tanklatesse“

Eestimaine energiaettevõte Alexela on jätkusuutlike kütuste teerajaja olnud juba 10 aastat. Täna tutvustas Alexela oma uut nutikat e-mobiilsuse täisteenuslahendust, millega võtab vedada Eesti elektromobiilsuses kauaoodatud kvaliteeditõusu.

„Elektriauto ostutoetusele lisaks on põletav teema olnud laadimistaristu arendamine, mis siiani on meie hinnangul pigem kiratsenud. Juba 2025. aastaks võrdsustub elektriauto hind tavaauto omaga, aastaks 2030 prognoositakse Eesti liiklusesse juba 85 000 elektriautot. Ilmselgelt on meil tarvis luua Eestis kvaliteetne laadimistaristu, mis toetaks keskkonda vähem koormavatele lahendustele üleminekut,“ tõdes AS Alexela juhatuse liige ja e-mobiilsuse valdkonna juht Alan Vaht, kes lisas, et Alexelal on pikaajaline kogemus jätkusuutlike kütuste turule toomisel ja populariseerimisel.

Roheinnovatsiooni eestvedajana on Alexela toonud turule näiteks ringmajanduse põhimõttel töötava kliimaneutraalse kütuse biometaani, mida toodab lehmasõnnikust ning propageerinud gaasilisi kütuseid ja arendanud gaasiterminale. „Meid eristab turuosalistest see, et oleme ainsa Eesti tanklaketina loodushoiu nimel aastaid arendanud keskkonda vähem koormavaid tankimislahendusi nagu LPG, CNG ja LNG. Samuti oleme loonud iga autosõitja jaoks mugava võimaluse oma tankimistelt loodusele tagasi anda, annetades igalt tangitud liitrilt ühe sendi Eesti metsamaa laiendamiseks. Igati loogiline jätk sellele on nüüd kogu e-mobiilsuse väärtusahela eestvedamine. Kogemusi, teadmisi ja särtsu meil selleks jagub,“ lisas Vaht.

Järjekorrad kaovad. Üks laadija  võimaldab korraga laadida kuni viiel autol

Kui senimaani on Eestis paigaldatud elektriautode avalikud laadijad järjekorra kogujad võimaldades korraga laadida vaid ühel autol, siis Alexela turule toodavad uue generatsiooni tipptehnoloogiaga laadijad võimaldavad dünaamilist laadimist kuni viiele elektriautole samaaegselt. „Toome Eesti turule kauaoodatud revolutsiooni. Asume sel aastal paigaldama oma tanklatesse kuni 322 kW laadimisvõimsusega superlaadijaid, mis on suutelised laadima 100 km sõiduulatust koguni 3 minutiga – oleme selle sammuga turuarengutest ees, sest täna ei ole turul veel ühtegi nii suure laadimisvõimekusega elektriautot. Samuti võimaldavad meie laadijad automaatset võimsuse ümberjagamist vastavalt elektriautode laadimisvõimekusele. See tähendab omakorda optimaalseimat laadimisaega kõikidele paralleelselt laadivatele autodele. Sedasi saame lahti järjekordadest ja anname inimestele võimaluse olla oma aja peremees,“ rääkis AS Alexela e-mobiilsuse valdkonna juht.

Alexela äpi kaudu hakkab ilma piiranguteta pääsema ligi kõikjal üle Euroopa rohkem kui 200 000 laadimisjaamale. „Pole mingi küsimus navigeerida Alexela äpi vahendusel Eestist startides lähimatesse teekonnale jäävatesse laadimispunktidesse, kus mugavalt meie äpis oma laadimise eest tasuda. Kõike seda tuttavas keeles, ilma igasuguse suurema ettevalmistuse ja mureta, kus laadimispunkt leida,“ tõi Vaht mugavuslahendusi välja.

Uue tehnoloogiaga saab laadida samaaegselt nii 400-voldise kui ka 800-voldise akusüsteemiga autosid, s.h nii Euroopa CCS kui ka Jaapani CHAdeMO-otsikuga elektriautosid.

Võtmed kätte laadimislahendus koos targa energiajuhtimisega. Elektrit saab ka tagasi võrku müüa

Elektriautode laadijate paigaldamisel on iga hoone puhul äärmiselt oluline tark energiajuhtimine – seda nii kodu, töökoha või mistahes hoone või kaubanduskeskuse korral. Alexela lahendus võimaldab juhtida oma energiatarbimist targalt, vältida üleliigseid investeeringuid kallitesse ampritesse ning saada osa energiakaubamaja teenus- ja tooteportfellist. Tark energiajuhtimine võtab reaalajas arvesse hoone elektritarbimise vältides seeläbi elektrisüsteemi ülekoormust ning elektri väljalöömist. Alexela laadimislahenduse osaks on ka võimalus näiteks elektri tagasi müümine ehk laadimine auto akust elektrivõrku – üksnes elektriautod peavad Alexela pakutava innovatsiooniga sammu pidama.

Energiaettevõte pakub lahendust nii korteriühistutele, koduomanikele kui äriettevõtetele võtmed kätte moel, mis tähendab, et Alexela tuleb ise kliendi juurde paigaldab laadijad, misjärel on need koheselt kasutamiseks valmis.

„Meil on siiralt hea meel, et osutusime valituks Alexela partnerina elektriautode laadimise infrastruktuuri rajamisel Eestis. Meie ulatuslik e-mobiilsuse portfell sisaldab auhinnaga pärjatud ülikiireid ja suure võimsusega laadijaid, mis aitavad energiaettevõttel Alexela saavutada Eestis e-mobiilsuse ambitsioonikaid eesmärke. Tuginedes meie laiaulatuslikule kompetentsile elektrivõrkude, energiasüsteemide ja e-mobiilsuse valdkonnas, saame pakkuda tulevikukindlaid lahendusi jätkusuutlike ja konkurentsivõimeliste infrastruktuuride rajamisel,“ ütles Jussi Mäntynen, Siemens Osakeyhtiö elektrifitseerimise ja e-mobiilsuse juht.


„Kuna e-mobiilsuse turg kasvab kiiresti, usume, et partnerlus Alexelaga tõstab Eesti, aga ka Baltimaade elektromobiilsuse äri järgmisele tasemele. E-mobiilsuse positiivne areng annab majandusele hoogu ka pärast Covid19 kriisi. Meil Siemensis on väga hea meel investeerida sellesse ärivaldkonda ka siin Eestis,“ lisas Mäntynen.